71 306 76 01
ul. Krystyny i Mariana Barskich 29/, 54-115 Wrocław
nfz Przejdź do strony centrum Pobierz wyniki

USG

Badanie ultrasonograficzne wykonuje i ocenia wykwalifikowany specjalista. Wynik badania zawiera  ważne informacje pomocne w diagnostyce i leczeniu. Już w trakcie wykonywania USG możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Jest to jedno z podstawowych badań obrazowych stosowanych w medycynie. Samo USG jest badaniem szybkim, nieinwazyjnym, bezbolesnym.
Najczęściej wykonywanym jest badanie jamy brzusznej.
W badaniu USG jamy brzusznej lekarz ocenia budowę i wielkość narządów wewnętrznych m.in. pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, wątroby, aorty brzusznej oraz innych znajdujących się w jamie brzusznej.
Dzięki ocenie poszczególnych narządów można ustalić przyczynę bólów brzucha, wzdęć, nieprawidłowego funkcjonowania wątroby czy powiększenia narządów wewnętrznych wyczuwanych podczas badania palpacyjnego .
W czasie badania lekarz może także zapisać konkretne obrazy, a następnie wydrukować lub nagrać je na nośniku elektronicznym i  dołączyć do wyniku opisowego.

Na badania należy zgłosic się z posiadaną dokumentacją chorego (w tym wypisy ze szpitala, wyniki badań obrazowych oraz wyniki badań laboratoryjnych).

Badanie USG jamy brzusznej dzieci

Nie jest wymagane przygotowanie do badania USG jamy brzusznej u dzieci, w miarę możliwości nie oddawać moczu tuż przed badaniem.
Dzieci starsze – przed badaniem powinny pozostać na czczo kilka godzin (ok. 3-4 godziny).

Badanie USG układu moczowego dzieci

Wskazane jest/ o ile to możliwe/  wykonanie badanie przy wypełnionym pęcherzu moczowym.
Dlatego ważne, aby dziecko piło najpóźniej godzinę przed badaniem 1-2 szklanki niegazowanej wody
Jeżeli pacjent pije bezpośrednio przed samym badaniem wtedy płyn jest w jelitach i to bardzo ogranicza jakość badania, a pęcherz nie zdąży się jeszcze wypełnić .

Badanie USG jamy brzusznej dorosłych

  • W dniu badania pozostać na czczo – ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 6-7 godzin przed badaniem. Pozostanie na czczo jest warunkiem koniecznym do prawidłowego uwidocznienia pęcherzyka żółciowego, ponieważ po posiłku następuje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych, przyspiesza perystaltyka, a w świetle przewodu pokarmowego znajduje się treść oraz gazy utrudniające uzyskanie obrazów diagnostycznych.
  • 2–3 dni przed badaniem - powstrzymać się od jedzenia pokarmów wzdymających, ponieważ gaz w jelitach może obniżać jakość obrazu, jeżeli jest go dużo, to wartość badania będzie mniejsza
  • Dzień przed badaniem - zastosować dietę lekkostrawną. Nie spożywać pokarmów wzdymających, takich jak na przykład kapusta czy groch przez 2-3 dni poprzedzające badanie. Po każdym posiłku można przyjąć Espumisan 2 kaps. – preparat jest dostępny bez recepty, ma powodować zmniejszenie ilości wcześniej wspominanego gazu w jelitach – zalecane szczególnie osobom cierpiącym na wzdęcia oraz tym, u których poprzednie badanie USG jamy brzusznej było utrudnione z powodu gazów jelitowych.
  • 6 godzin przed badaniem - zaprzestanie palenia tytoniu, żucia gumy i picia napojów smakowych.
  • 1-2 godziny przed badaniem - należy wypić około 1 litra wody niegazowanej lub przegotowanej , po to, aby wypełnić pęcherz moczowy – odpowiednie wypełnienie pęcherza umożliwia zbadanie jego ściany, odpycha część jelit, pokrywa pozostałe narządy miednicy, stanowiąc tzw. okno akustyczne. Wskazane jest co najmniej umiarkowane parcie na mocz.

W przypadku USG pozostałych lokalizacji - nie wymaga się żadnego przygotowania.

Jak dojechać

Filia Centrum Zdrowia Mama i Ja
Podstawowa Opieka Zdrowotna
  Krystyny i Mariana Barskich 29
54-115 Wrocław

Godziny otwarcia:

pon - pt: 9:00-18:00
T:  71 3067601

  rejestracja@centrummamaija.pl

 

Centrum Zdrowia Mama i Ja
Specjalistyczne poradnie ginekologiczno-położnicze
  Rajska 71
54-028 Wrocław

Godziny otwarcia:

pon - pt: 8:00-21:30
T: 71 3067600 (specjalistyka)
T: 71 3067602 (ginekologia)

  rejestracja@centrummamaija.pl
Szybki kontakt
Wpisz swoje imię i nazwisko oraz adres mailowy, a my skontaktujemy się z Tobą