71 306 76 01
ul. Krystyny i Mariana Barskich 29/, 54-115 Wrocław
nfz Przejdź do strony centrum Pobierz wyniki

Bilanse zdrowia dzieci

Bilans zdrowia dzieci i młodzieży przeprowadza najczęściej lekarz pediatra niekiedy przy współpracy ze specjalistami : neurologami, ortopedami, okulistami czy stomatologami. Podczas badania ocenie podlega ogólny stan zdrowia Pacjenta oraz diagnozuje się ewentualne wczesne zaburzenia rozwoju, wady wrodzone i choroby przewlekłe. Bilanse - to obowiązkowe wizyty lekarskie w poradni dzieci zdrowych, które wykonuje się odpowiednio w: 2., 4., 6., 10., 14. i 18. roku życia.

Noworodek swój pierwszy bilans „0” odbywa tuż po przyjściu na świat. Jednym z najważniejszych jego punktów jest ocena w skali Apgar. Sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna maluszka oraz eliminowane są różne czynniki związane z przebiegiem ciąży oraz około porodowe mające wpływ na dalsze funkcjonowanie małego człowieka.


U dwu i czterolatków badane jest uzębienie, wzrok oraz słuch. Szczególną uwagę poświęca na wywiad z rodzicami i ocenę zdolności psychomotorycznych. Lekarz wydaje opinię dotyczącą gotowości dziecka do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej

Bilans sześciolatka różni się od poprzednich tym, że ma określić nie tylko kondycję zdrowotną dziecka, ale także sprawdzić, czy jest ono gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole. Oznacza to, że lekarz będzie badać, czy dziecko jest na tyle rozwinięte, żeby sprostać wymaganiom szkolnym.

W przypadku, kiedy stwierdzone zostaną wady lub braki w umiejętnościach dziecka, lekarz może skierować dziecko na zajęcia korekcyjne lub dodatkowe badania i ew. leczenie. Podjęte działania mają umożliwić mu rozpoczęcie nauki razem z rówieśnikami. Ważne jest, aby bilans zdrowia dziecka sześcioletniego przeprowadzić zanim pójdzie ono do szkoły.

Bilans czternastolatka ma na celu kontrole jego kondycji zdrowotnej oraz przebiegu procesu dojrzewania. Pediatra może również określić potencjalne przeciwwskazania do wykonywania wybranego zawodu.

W trakcie wykonywania bilansu niezbędna jest książeczka zdrowia dziecka. Przydatne mogą okazać się też wszystkie dokumenty i zaświadczenia związane z jego stanem zdrowia.

Bilanse zdrowia dzieci

Jak dojechać

Filia Centrum Zdrowia Mama i Ja
Podstawowa Opieka Zdrowotna
  Krystyny i Mariana Barskich 29
54-115 Wrocław

Godziny otwarcia:

pon - pt: 9:00-18:00
T:  71 3067601

  rejestracja@centrummamaija.pl

 

Centrum Zdrowia Mama i Ja
Specjalistyczne poradnie ginekologiczno-położnicze
  Rajska 71
54-028 Wrocław

Godziny otwarcia:

pon - pt: 8:00-21:30
T: 71 3067600 (specjalistyka)
T: 71 3067602 (ginekologia)

  rejestracja@centrummamaija.pl
Szybki kontakt
Wpisz swoje imię i nazwisko oraz adres mailowy, a my skontaktujemy się z Tobą