Bilanse zdrowia dzieci
Bilans zdrowia dzieci i młodzieży przeprowadza najczęściej lekarz pediatra niekiedy przy współpracy ze specjalistami : neurologami, ortopedami, okulistami czy stomatologami. Podczas badania ocenie podlega ogólny stan zdrowia Pacjenta oraz diagnozuje się ewentualne wczesne zaburzenia rozwoju, wady wrodzone i choroby przewlekłe. Bilanse - to obowiązkowe wizyty lekarskie w poradni dzieci zdrowych, które wykonuje się odpowiednio w: 2., 4., 6., 10., 14. i 18. roku życia.
Noworodek swój pierwszy bilans „0” odbywa tuż po przyjściu na świat. Jednym z najważniejszych jego punktów jest ocena w skali Apgar. Sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna maluszka oraz eliminowane są różne czynniki związane z przebiegiem ciąży oraz około porodowe mające wpływ na dalsze funkcjonowanie małego człowieka.
U dwu i czterolatków badane jest uzębienie, wzrok oraz słuch. Szczególną uwagę poświęca na wywiad z rodzicami i ocenę zdolności psychomotorycznych. Lekarz wydaje opinię dotyczącą gotowości dziecka do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej
Bilans sześciolatka różni się od poprzednich tym, że ma określić nie tylko kondycję zdrowotną dziecka, ale także sprawdzić, czy jest ono gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole. Oznacza to, że lekarz będzie badać, czy dziecko jest na tyle rozwinięte, żeby sprostać wymaganiom szkolnym.
W przypadku, kiedy stwierdzone zostaną wady lub braki w umiejętnościach dziecka, lekarz może skierować dziecko na zajęcia korekcyjne lub dodatkowe badania i ew. leczenie. Podjęte działania mają umożliwić mu rozpoczęcie nauki razem z rówieśnikami. Ważne jest, aby bilans zdrowia dziecka sześcioletniego przeprowadzić zanim pójdzie ono do szkoły.
Bilans czternastolatka ma na celu kontrole jego kondycji zdrowotnej oraz przebiegu procesu dojrzewania. Pediatra może również określić potencjalne przeciwwskazania do wykonywania wybranego zawodu.
W trakcie wykonywania bilansu niezbędna jest książeczka zdrowia dziecka. Przydatne mogą okazać się też wszystkie dokumenty i zaświadczenia związane z jego stanem zdrowia.