71 306 76 01
ul. Krystyny i Mariana Barskich 29/, 54-115 Wrocław
nfz Przejdź do strony centrum Pobierz wyniki

Pracownia USG dla dzieci i dorosłych

Ultrasonografia to nieinwazyjne badanie pozwalające na uwidocznienie struktur znajdujących się wewnątrz ciała człowieka. Wykorzystuje ono zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej od badanych narządów. USG jest badaniem pomocniczym w leczeniu i diagnozowaniu na każdym etapie postępowania. Pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w organizmie,  może być wiele razy powtarzane, jest bezpieczne nawet dla noworodków.

Do niektórych badań należy się odpowiednio przygotować. Informacje na ten temat znajdują się poniżej.

Rodzaje wykonywanych badań u dzieci :

  • USG jamy brzusznej i miednicy małej ( przezbrzusznie)
  • USG węzłów chłonnych szyjnych i obwodowych
  • USG ślinianek
  • USG tkanek miękkich
  • USG jąder
  • USG worka mosznowego u dzieci
  • USG tarczycy
  • USG stawów biodrowych ( wykonują wyłącznie specjalisci ortopedii)

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej i układu moczowego - dzieci:

Nie jest wymagane przygotowanie do badania USG jamy brzusznej u dzieci, w miarę możliwości nie oddawać moczu tuż przed badaniem USG, poza tym dzieci starsze mogą – jeśli to możliwe, pozostać na czczo kilka godzin (ok. 2-3 godziny) przed badaniem USG.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej i ukladu moczowego - dorośli:

 W dniu badania pozostanie na czczo – ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 6-7 godzin przed wykonaniem badania. Pozostanie na czczo jest warunkiem koniecznym do prawidłowego uwidocznienia pęcherzyka żółciowego, ponieważ po posiłku następuje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych, przyspiesza perystaltyka, a w świetle przewodu pokarmowego znajduje się treść oraz gazy utrudniające uzyskanie obrazów diagnostycznych.
• 2–3 dni przed badaniem - dobrze jest powstrzymać się przed jedzeniem pokarmów wzdymających, ponieważ gaz w jelitach może obniżać jakość obrazu, jeżeli jest go dużo, to wartość badania będzie mniejsza
• Dzień przed badaniem - stosuj dietę lekkostrawną. Unikaj pokarmów wzdymających, takich jak na przykład kapusta czy groch przez 2-3 dni poprzedzające badanie. Po każdym posiłku można przyjąć Espumisan 2 kaps. – preparat jest dostępny bez recepty, ma powodować zmniejszenie ilości wcześniej wspominanego gazu w jelitach – zalecane szczególnie osobom cierpiącym na wzdęcia oraz tym, u których poprzednie badanie USG jamy brzusznej było utrudnione z powodu gazów jelitowych. 
 6 godzin przed badaniem - zaprzestanie palenia tytoniu, żucia gumy i picia napojów smakowych.
• 1-2 godziny przed badaniem - wypij jedną lub dwie szklanki  wody niegazowanej lub przegotowanej aby wypełnić pęcherz moczowy – odpowiednie wypełnienie pęcherza umożliwia zbadanie jego ściany, odpycha część jelit, pokrywa pozostałe narządy miednicy, stanowiąc tzw. okno akustyczne. Wskazane jest co najmniej umiarkowane parcie na mocz.

Jeżeli pacjent pije bezpośrednio przed samym badaniem wtedy płyn jest w jelitach i to bardzo ogranicza jakość badania, a pęcherz nie zdąży się jeszcze wypełnić .

Należy dostarczyć posiadaną dokumentację chorego (w tym wypisy ze szpitala, wyniki badań obrazowych oraz wyniki badań laboratoryjnych).
W przypadku USG pozostałych lokalizacji - nie wymaga się żadnego przygotowania.

Jak dojechać

Filia Centrum Zdrowia Mama i Ja
Podstawowa Opieka Zdrowotna
  Krystyny i Mariana Barskich 29
54-115 Wrocław

Godziny otwarcia:

pon - pt: 9:00-18:00
T:  71 3067601

  rejestracja@centrummamaija.pl

 

Centrum Zdrowia Mama i Ja
Specjalistyczne poradnie ginekologiczno-położnicze
  Rajska 71
54-028 Wrocław

Godziny otwarcia:

pon - pt: 8:00-21:30
T: 71 3067600 (specjalistyka)
T: 71 3067602 (ginekologia)

  rejestracja@centrummamaija.pl
Szybki kontakt
Wpisz swoje imię i nazwisko oraz adres mailowy, a my skontaktujemy się z Tobą